sobota, 10 września 2016

HE-MAN I WŁADCY WSZECHŚWIATA CZ. II
Jak wspomniałem w części pierwszej, bohaterowie ''Władców Wszechświata'' to postacie, które mają w sobie to coś obok czego nie można przejść obojętnie. Jedni są tchórzliwi, inni odważni, źli albo dobrzy ale wszyscy mają jakieś ukryte dno i przeszłość. Twórcy nie postawili na masówkę typu ''zróbmy bajkę na podstawie zabawek to zarobimy dużo kasy, nie ważne jak byle szybko'', jak to się w dzisiejszym świecie odbywa. Co to, to nie! Oni naprawdę postarali się dając życie każdej z plastikowych figurek przenosząc je na ekran TV. Twórcy włożyli dużo serca w tych bohaterów i widać, że kochali to co robili. Każda postać jest dopieszczona w każdym detalu. Trochę żałuje jedynie, że niektórym postaciom zmienili wygląd (np. Clawful) ale większości bohaterom wyszło to na dobre; np. postacie takie jak Evil-Lyn, Mer-Man, Hordak, Mantenna i inni wyglądają dużo korzystniej w kreskówce. Nie mogę się jednak czepiać kultowych zabawek wyprodukowanych na początku lat 80, które mają swój urok co by kto nie mówił i które sam kocham! :)
Twórcy kreskówki postarali się nawet o wielu różnych bohaterów, których zabrakło w serii zabawek. Do dzisiaj każdy z nas zastanawia się jakby wyglądały niektóre postacie w formie figurek. Niestety zadziałało to także w drugą stronę bo niektórych bohaterów, których wyprodukowało Mattel zabrakło w kreskówce od
Filmation. Nie ma takiej postaci jak Stinkor (czego bardzo żałuję), ciekawa postać humanoidalnego skunksa, który obezwładniał wrogów okropnym zapachem zyskując nad nimi przewagę w walce. Możliwe,
że artystom z Filmation wydawał się on nieco naiwny oraz niesmaczny.


Tylna część pudełka po figurce przedstawiająca Stinkora w ''akcji''
Nawet He-Man wymiękał od jego ''zapachu''! 

W drugiej części chciałbym wam przedstawić i przybliżyć ważniejsze postacie jakie wystąpiły w kreskówce, zarówno te dobre jak i złe. Myślę, że bez względu na to co lubimy  warto zwrócić uwagę na każdą postać. W wielu kreskówkach spotkałem się z czymś takim, że te ''dobre'' były nudne, płaskie i na siłę próbowały udawać fajnych a tak naprawdę mało co sobą reprezentowały, przez co często zwracałem uwagę tylko na tych ''złych'' bo byli ciekawi, efektowni i mieli mocne teksty; nie należeli do gangu nudziarzy. Film animowany  ''He-Man i Władcy Wszechświata'' pokazał coś innego. Skupił się na dobrych oraz złych bohaterach w takim samym stopniu. Pokochałem obrońców Eternii tak samo jak tych, którzy jej zagrażali. Każda postać zajmowała ważną część w tym świecie. Owszem bywały też postacie, które były epizodyczne ale nawet i tych nie sposób było zapomnieć i zastanawialiśmy się czy jeszcze powrócą?
Pozwólcie więc, że przedstawię wam Władców Wszechświata!


CI DOBRZY: 


He-Man / książę Adam – obdarzony przez Czarodziejkę magicznym mieczem, książę Adam zyskał potężną moc, dzięki  której przemienia się w najsilniejszego człowieka na świecie czyli He-Mana. Czerpie on potężną moc z zamku Posępnego Czerepu i  wykorzystuje ją do walki ze złem! Adam ma czworonożnego przyjaciela; Cringera - gadającego zielonego tygrysa, który z natury jest bardzo tchórzliwy. Pod postacią He-Mana przemienia go w nieustraszonego Kota Bojowego, którego dosiada podczas walki.  Adam trzyma w tajemnicy swoje alter ego by Szkieletor i jego banda nie dowiedzieli się kim naprawdę jest He-Man, mógłby w ten sposób narazić swoją rodzinę i przyjaciół. O sekrecie Adama wiedzą tylko trzy osoby; Czarodziejka, Duncan  Zbrojny Mąż oraz Orko. Na co dzień Adam udaje tchórza, który nie jest specjalnie zainteresowany walką i władaniem Eternią; dzień spędza na organizowaniu pikników i leniuchowaniu co doprowadza jego ojca króla Randora do ciężkiej gorączki. Adam jednak wie, że zło nie śpi i pod maską nieodpowiedzialnego chłopca bacznie czuwa nad losami Eternii!
Czarodziejka (Sorceress) – Strażniczka i opiekunka mocy , która spoczywa w zamku Posępnego Czerepu. Dobra, pełna miłości i dobrej energii kapłanka. Potrafi być litościwa i wyrozumiała nawet dla wrogów Eternii co nie znaczy, że jest bezbronna. Czarodziejka ma wielką moc, którą przewyższa nawet Szkieletora! Często pod postacią sokoła  (wówczas nosi miano Zoar) spogląda z góry na Eternie, pilnując czy na świecie nie dzieje się nic złego. Czarodziejka jest  prawdziwą matką  Teeli, jednak trzyma to dla bezpieczeństwa w sekrecie, wierzy, że córka przejmie kiedyś po niej opiekę nad mocą Posępnego Czerepu.

Zbrojny Mąż (Men-at-arms) – Jego prawdziwe imię to Duncan. Wspaniały wojownik oraz dowódca królewskiej Armii.  Duncan jest też bardzo dobrym mechanikiem i często dzień spędza w warsztacie gdzie konstruuje różne wynalazki, nowe rodzaje broni oraz machiny wojenne. Jest bardzo opanowany i spokojny, w walce często stosuje inne rozwiązania niż brutalna siła. Duncan jest przybranym ojcem Teeli, który znalazł ją jako niemowlę i uratował przed Wodnikiem (Mer-Manem). Widząc , że ma czyste serce Czarodziejka oddała mu córkę pod opiekę, nie mogąc jednocześnie wychowywać dziecka i strzec mocy Posępnego Czerepu. Gdyby ktoś dowiedziałby się, że Teela jest córką Czarodziejki, stała by się częstym celem ataków. Duncan jest wspaniałym przyjacielem i często służy dobrymi radami. Traci cierpliwość jedynie gdy Orko psoci w jego warsztacie.

Teela – Jest przybraną córką Duncana, który wyszkolił ją na prawdziwego wojownika. Teela jest kapitanem królewskiej straży. Do jej obowiązków należy też szkolenie księcia Adama, który jednak nie za bardzo przykłada się do lekcji  wodząc wzrokiem po dwórkach z pałacu lub myśląc tylko jak tu czmychnąć na ryby z Cringerem, co doprowadza Teele do wściekłości. Denerwuje ją beztroskość Adama oraz, że ciągle znika gdy dzieje się niebezpieczeństwo. Często powtarza, że powinien brać przykład z He-Mana. Teela zdaje się czuć coś do księcia Adama, ale wolałaby żeby był bardziej męski i odważny. Matką Teeli jest Czarodziejka, jest to jednak sekret o którym ona nie wie dla jej własnego bezpieczeństwa. Prawdziwy ojciec nieznany, podobno był wielkim i wspaniałym człowiekiem na Eternii, który zginął podczas walki. Teela jest odważną, pewną siebie i inteligentną kobietą.

Orko – Pochodzi z rasy Trollan, przyjaznych istot z innego wymiaru parających się magią. Orko jak i jego przedstawiciele zakrywają twarz w cieniu, pokazując ją tylko tym w których są zakochani. Orko w przeszłości uratował młodego księcia Adama, w podzięce król Randor mianował go na nadwornego magika. Czary Orko nie zawsze działają dobrze, często obracają się przeciwko niemu, tworząc komiczne sytuacje. Podobno w swoim świecie Orko jest wielkim magiem, inaczej ustawione bieguny na Eternii odwracają jego magię w przeciwną stronę.  Orko jest zabawny, miły i bardzo przyjacielski, wszyscy go lubią i kochają. Czasem tylko doprowadza Duncana do irytacji gdy mu naszkudzi w warsztacie albo trafi w niego żonglującymi jajkami ale i ten szybko się rozpogadza i mu wybacza te drobne i nieświadome psikusy. Orko z natury jest tchórzliwy ale zdarza mu się wykazać wielką odwagą w sytuacji gdy jego przyjaciele są w niebezpieczeństwie.

Król Randor i Królowa Marlena – Rodzice Adama, władcy Eternii. Król Randor jest wspaniałym władcą i wojownikiem. Często ma żal do syna za to, że unika walki i jest tchórzliwy. Chciałby żeby był taki jak He-Man i dużo od niego wymaga jako od następcy tronu. Królowa Marlena wierzy w syna i nie jest dla niego taka szorstka jak ojciec. Zdaje się podejrzewać, że Adam i He-Man to jedna i ta sama osoba.  Co ciekawe Królowa Marlena pochodzi z planety Ziemia. Statek, którym podróżowała wpadł  w wir meteorytów ulegając uszkodzeniu przez co zmuszona była lądować awaryjnie na planecie Eternia. Odnalazł ją młody król Randor i przygarnął do siebie. Oboje się zakochali w sobie. Po naprawie statku, Marelna zdecydowała, że zostaje na Eternii bo w końcu odnalazła swoje miejsce na ziemi i mężczyznę, którego kocha.

CI ŹLI: 

Szkieletor- Pan zła i destrukcji! Demon z innego świata, który pragnie zdobyć władzę nad Eternią czerpiąc moc z Posępnego Czerepu. Szkieletor jest bardzo inteligentny i sprytny,  jest mistrzem strategii, podstępu oraz czarnej magii; posiada magiczną moc, której chętnie używa podczas walki. Ponadto jest bardzo silny i jako jedyny na Eternii potrafi stanąć do walki z He-Manem na kilka krótkich chwil! Szkieletor pierwotnie był uczniem Hordaka, najeźdźcy z innego wymiaru. Po tym jak Hordak uciekł z pola walki zostawiając go samego, Szkieletor  znienawidził go i postanowił, że sam zdobędzie Eternie, tworząc własną grupę bojową, stając się tym samym przywódcą sił zła na Eternii!

Evil-Lyn – Tak samo zła jak i niebezpieczna! Evil-Lyn to prawdziwa mistrzyni czarnej magii a w dodatku prawa ręka Szkieletora, który potrzebuje jej mocy do spełniania swych niecnych planów. Mimo, że współpracuje ze Szkieletorem tak naprawdę udaje jego sojusznika. Jest bardzo ambitna i żądna władzy tak jak Szkieletor ale na boku obmyśla swoje własne plany co do Eternii; wykorzystuje Szkieletora i jego moc dla własnych celów, pozwalając mu jednak myśleć, że to on nią steruje.

Bestia (Beastman) – Pewny siebie ale niezbyt inteligentny siepacz Szkieletora. Ten pokryty rudą sierścią troglodyta posiada niezwykłą moc, dzięki której potrafi przejąć kontrolę nad dzikimi zwierzętami i bestiami różnej maści.  Moc rozkazywania zwierzętom wystarczająco zaimponowała Szkieletorowi aby przyjąć Bestie w swoje szeregi, w końcu kto by nie chciał mieć na usługach kogoś kto potrafi ujarzmić latające smoki czy szablozębne tygrysy! Bestia chyba jako jedyny jest oddanym sługą Szkieletora i nie ma większych planów co do Eternii.Wodnik (Mer-man) –  Oceaniczny wojownik, ambitny i przebiegły. Jeden z pierwszych siepaczy Szkieletora. Podobnie jak Bestia, ten rybo-człowiek potrafi rozkazywać  wodnym zwierzętom. Bardzo niebezpieczny w swoim wodnym środowisku. Wodnik pragnie zemsty na He-Manie po tym jak go upokorzył, dlatego chętnie służy w szeregach Szkieletora, co nie znaczy, że nie ma własnych planów odnośnie Eternii. Pochodzi z Kryształowego Morza gdzie jest kimś na wzór władcy czy króla. Służąc  Szkieletorowi często współpracuje z Bestią.
Żelazno Szczęki (Trap Jaw) – Cyborg i kryminalista z innego świata, który chętnie służy Szkieletorowi zachęcony podbojem Eternii. Ten pół-robot  pół-człowiek posiada żelazne szczęki, które przegryzają najtwardszą stal. Jego największym atutem jest mechaniczne ramię, do którego może przykręcać różne bronie i przedmioty, na przykład takie jak karabin laserowy, energetyczny łuk, hak, szczypce czy nawet harpun z liną! W dwóch słowach, uzbrojony i niebezpieczny!Mam nadzieję, że rzetelnie udało mi się przedstawić naszych bohaterów. Jest ich oczywiście znacznie więcej ale chciałem wymienić przede wszystkim tych, którzy najczęściej przewijają się przez odcinki i mają dużo więcej do powiedzenia niż pozostali. Postacie są barwne i bardzo charakterystyczne a każdy z nas może wybrać z pośród tej gamy swoich faworytów. Moimi ulubieńcami są: Szkieletor, Mer-Man, Czarodziejka, Orko, Teela oraz Men-at-arms. A wy kogo lubiliście? Piszcie w komentarzach kto był waszym ulubieńcem! :). Filmation bazując na zabawkach Mattel, stworzyło ciekawy świat zamknięty w animacji, który pomimo, że był mroczny i tajemniczy nie odstraszał dzieciaków od oglądania. Oglądaliśmy wszyscy i prawie każdy z nas wrzeszczał na podwórku ''Na potęgę Posępnego Czerepu!''. Jedni chcieli być Szkieletorem a inni He-Manem a jeszcze inni po prostu obklejali na spokojnie drzwi swojej szafy naklejkami  z gum balonowych ''He-Man'' patrząc z dumą jak ta kolekcja rośnie. Świat ''Władców Wszechświata'' był pełen magii, która przeniosła się z ekranu TV na świat dziecięcych marzeń i fantazji. Większość z nas wyrosła na tej historii i nawet teraz jako dorośli, gdzieś tam w środku pamiętamy tych bohaterów. Pozostaną w naszych sercach strzegąc naszych wspomnień do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Pozdrawiam!

Keeper


DODATEK:

Naklejki z gum balonowych ''He-Man''. Pamiętacie? :) Ech.. jak patrzę na te naklejki to wydaje mi się, że czuję zapach tej gumy oraz opakowania - po prostu kawał porządnej nostalgii! :)
(skany naklejek umieszczone za zgodą Eweliny; autorki bloga http://kolekcjafigurek.blogspot.com/)10 komentarzy:

 1. Moimi ulubionymi postaciami zawsze byli Orko i Czarodziejka. Ten pierwszy był słodki i zabawny. Tak jak piszesz, chyba wszyscy go kochali :)

  Czarodziejka natomiast to bardzo wielowymiarowa postać. Jest potężna i mądra ale także ma w sobie taką aurę tajemnicy i smutku (szczególnie wątek Teeli)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację! Świetnie ujęłaś to czego ja nie napisałem przy postaci Czarodziejki. Faktycznie jest w niej ta aura smutku. Super spostrzeżenie! :) Co do Orko również się zgadzam - jest przeuroczy! ;)

   Usuń
 2. ale fajnie móc dostać w kilku zwartych
  akapitach tyle info! i jako nie fanka -
  He Mena oraz Orko zawsze najbardziej
  kojarzyłam - zaraz po Szkieletorze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oboje bardzo charakterystyczni i zapadający w pamięć :) Dzięki! Cieszę się, że mój artykuł przypadł do gustu :)

   Usuń
 3. Super!Nawet sobie nie wyobrażasz,jaka to uczta dla mnie.Uwielbiam te klimaty.Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również bardzoo dziękuję, cieszę się, że moje artykuły sprawiają komuś taką przyjemność :)

   Usuń
 4. Jak miło znowu widzieć ich wszystkich !!! :)
  Moją faworytką była melancholijna Czarodziejka i ..Kot Bojowy , również w wersji "domowej" :):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Powiem Ci, że jak opisywałem tych wszystkich bohaterów to czułem się jakbym pisał o starych dobrych przyjaciołach, których dawno nie widziałem.. Czarodziejka i zielony tygrys Cringer super! (chociaż wole go pod postacią Kota Bojowego :D )

   Usuń
 5. Oglądałam chyba każdy odcinek ale tych naklejek nie kojarzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   Bardzo dziękuję za odwiedzenie mojego bloga i zainteresowanie nim :) Naklejki były w gumach balonowych, dodatkowo w sklepach spożywczych były rozdawane takie mini papierowe albumy na naklejki. Możliwe, że mogłaś je przeoczyć, w pewnym momencie znikły ze sklepów pomimo, że serial nadal leciał w TV. Widzę, że prowadzisz ciekawe tematyczne blogi, z chęcią będę na nie zaglądał :) (Chciałem dodać Twój blog o Zabawkach PRL do obserwowanych ale jakiś error się pojawia :/ później jeszcze raz spróbuje) Pozdrawiam!

   Usuń